Sevgili Çay Dostları,

Sonbahar rüzgarı esmeye ve yapraklar sararmaya başlamışken, sıcacık bi’çay fincanı yine en yakın dostumuz oldu.

Bu yüzden ben de sizi sevdiğim bir çay markası olan BASİLUR ile tanıştırmak istedim. Geçtiğimiz günlerde çay tadımı yapmak ve daha detaylı bilgi edinmek için Kanyon Souq Dükkan’a gittim. Basilur Tea’nin orada, çay içebileceğiniz ve satın alabileceğiniz şirin bir köşesi var. Ahşap raflar, birbirinden güzel tasarımda çay kutuları ve mesajlı tablolar içeri girdiğinizde hemen ilginizi çekiyor.

Ben bugün, denediğim en gözde 4 Siyah Çay çeşidinden bahsedeceğim.

Speciality Classics serisinden, Orange Pekoe ve Earl Grey

Magic Fruits serisinden de, Mango&Pineapple ve Tangerine.

Son zamanlarda hepimizin adını sık sık duyduğu Earl Grey ile başlamak istiyorum. Şimdiye kadar bir sürü farklı markadan denedim ama Basilur’un Earl Grey çayı gerçekten EF SA NE! Çayın kokusu bir parfümle yarışabilir nitelikte. Orta kesim Ceylon harmanlarının yoğun bergamot aromasıyla birleşimi benzersiz bir deneyim sunuyor. Ben Earl Grey çayını, sabahın erken saatlerine çok yakıştırıyorum. Güneşin doğuşunu izlerken, kuş sesleri ve akustik bir müzik eşliğinde keyfini çıkararak içebilirsiniz bu çayı.

Orange Pekoe sade bir siyah çay türü.

İsmini rengi koyu turuncuya çalan yapraklarından alan bu çay, Ceylon adasının yüksek kesim çay hasatlarından üretiliyor. Yoğun ama bir o kadar da yumuşak tadı ile siyah çay tiryakilerini mest edebilir! Haşhaşlı peynirli sandviç ile süper kombinlenir doğrusu!

Magic Fruits serisinden  Tangerine beni en çok heyecanlandıran çay oldu!

Şimdiye kadar denediğim en farklı aromalı çay olduğunu söyleyebilirim. Mandalina ve vanilyanın siyah çayla birleşince verdiği o mayhoş tat beni kendine aşık etti! Hem kokusu hem de tadı tam bir canlandırıcı etkiye sahip bu yüzden ben bu çayı akşamüstü yorgunluğumu atmak istediğim bir zamanda, balkonda içerdim.

Son olarak benim favorim olan Mango&Pineapple‘dan bahsedeceğim. Yumuşak  içimli ve tatlı bir çay bu, üstelik buram buram da tropikal meyve kokuyor! Çay yapraklarının içinde gerçek meyve parçalarını görebilir hatta yiyebilirsiniz! 🙂 Ben içmelere doyamadım bu çayı. Yağmurlu bir pazar günü kek ve kurabiyenin yanına çok güzel yakışır bu çay…

Ben bu çay tadımından çok zevk aldım ve deneyeyim derken neredeyse hepsini içtim 🙂 Vedalaşırken bana bir kutu da Mango&Pineapple çayı hediye ettiler! Bir dahaki sefere de yeşil çayları denemek üzere sözleştik…

Gerçekten bu güzel daveti,ikramları ve hediyesi için Basilur’a çok teşekkür ederim. Siz de yolunuz düşerse mutlaka çaylarını denemek için Basilur’a uğrayın, hatta belki orada karşılaşırız…kim bilir?